<<< ALTYAPI TESİSAT >>> İstanbul Kameralı Su Tesisatçısı - Mutfak, Lavabo, Banyo, Tuvalet Tıkanıklık Açma Hizmetleri - Garantili Su Kaçağı Bulma - Pimaş Açma - Petek Temizleme - Kayıp Logar Bulma İstanbul' un Tüm İlçelerine Servis Ağımız Mevcuttur.

0539 451 07 41
29Haz 2018
Haz 29, 2018

Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır?

RADYATÖR TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

Radyatör temizliği denilince akla ilk gelen sadece radyatör ve petekleri geliyor. Fakat radyatör temizliği yapıldığında firmamız hem kombinizin eşanjörünü hem de kalorifer tesisat borularını temizler. Bu temizliğin nasıl yapıldığını hemen açıklayalım;

Radyatör Temizleme Yöntemleri

Radyatör temizleme yöntemleri adlı yazımızı okumaktasınız. Kalorifer diğer adı ile petek temizliği yılda 1 sefer yapılması gereken temizliktir. Kış mevsimine girmeden tüm bütün müşterilerimize yaptırmalarını tavsiye ediyoruz . Temizlik işlemi makine ve radyatör temizleme kimyasalı ile birlikte yapılmaktadır. Makineyi tesisatınıza bağlayıp 45 dakika kimyasal ile suyu devir dayım yaptırıyoruz. Tesisatınızın ve radyatörlerinizin içerisindeki bütün su taşları kireçler peteğinizin tıkanmasına yol açan diğer yabancı maddeler sökülmüş oluyor. Temizlik işlemi bittiğinde tesisatınızın su ile durulama işlemi yapılır. Bu işlemden sonra çoğu firmanın maliyeti artırdığı için yapmadı radyatör ve kombiniz için geliştirilmiş koruma kimyasalı ısıtma sisteminizin içerisine ilave edilip kombiniz 5 dakika gibi kısa bir süre çalıştırılır. Kombi su ayarı ve peteklerin havası alındıktan sonra ısıtma sisteminiz kışa hazır bir şekilde bekletilir.

radyatör temizliği

radyatör temizliği

RADYATÖR KOMBİ VE TESİSAT TEMİZLEME KİMYASALI NE İŞE YARAR?

Kombi ve radyatörlerinizde suyun ısınmasıyla birlikte kireç ve su taşı oluşur. Zamanla kombi eşanjörü , boru ve peteklerinde kireç ve su taşı oluşur. Temizleme kimyasalı ile yıkama yaparak kireç, korozyon ve su taşları temizlenir. Bu işlem sonrası ısıtma sisteminiz temiz su ile yıkanır. Yıkama işleminin sonucunda sisteminize koruyucu kimyasal eklenerek sisteminizin bir daha kireç ve su taşı tutması engellenir.

petek temizleme

petek temizleme

PETEKLERDE HAVA OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR ?

Radyatörlerinizde hava olduğunu anlamak istiyorsanız radyatörün üstünde elinizi gezdirin ve peteğin altı ısınıp üstü ısınmıyorsa ya da tam tersi altı üstü ısınıp altı ısınmıyorsa kalorifer peteğinde hava var demektir. Radyatörden hava almak için aşağıdaki malzemeler olması gerekir.  Pürjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida pürjör tapası radyatörün sağ ve sol üst tarafında yer almaktadır.

Anahtar veya düz tornavida ile saat yönünün tersine anahtarı çevirerek petekte olan havayı atabilirsiniz. Bu işlemi anahtarı yavaş yavaş açarak yapınız. Eğer açtığınızdan bölümden hava geliyorsa peteğinizde hava var demektir. Hava bittikten sonra su gelmeye başlar su geldiği anda anahtarı saat yönünde çevirip kapatın peteğinizin havası alındı demektir. Radyatörden direk su geliyorsa hava almanıza gerek yoktur.

 

RADYATÖRLERİN HAVASI NASIL ALINIR?

Radyatörünüz tesisata bağlandıktan ve devreye alındıktan sonra radyatörünüzün içinde hava oluşabilir.İçinde hava oluşan, pürjör tapası içinde bulunan plastiği elinizle döndürerek deliğin aşağıya doğru gelmesini sağlayınız. Pürjör deliğinden su geleceği için altına derin bir kap koymayı unutmayınız. Pürjör vidasını düz bir tornavida ile gevşetiniz. Bu radyatörünüzün içindeki hava boşalmış demektir. Pürjör tapasını düz bir tornavida ile aksi yönde çevirerek sıkıştırınız.

Radyatör temizliği, bakımını, petek temizleme makinesi ve kimyasal ilaçlarla yapılmaktadır. Altyapı Tesisat olarak profesyonel ekibimiz peteklerinizi yerinden çıkarmadan 2-3 saat içinde temizlemektedirler. Bu temizliğin amacı; radyatör ve borularınızın içinde oluşan kireç toplarını temizlemektedir.

Petek temizliğinin amacı; borularınızın içinde ve radyatörünüzün içinde oluşan kireç toplarını temizlemektedirler. Böylelikle radyatörünüz ne kadar düşük olursa olsun ısı dağılımını kolaylaştırır. Kışın soğuk günlerinde soğuğa maruz kalmamak için Altyapı Tesisat petek temizleme ve bakım servisimizi arayabilirsiniz.

 

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir